Po roce na Labi a o fous

04.07.2023

V době na konci školního roku většina z nás plánuje odjezd na dovolenou. Já odjíždím s rodinkou až na konci týdne a tak jsem ukradl trochu času, abych vyrazil někam na řeku, zlatá má Veru! Díky... V úterý balím, ve středu naloženej na Černej most, školení v Praze a večer jsem už na úseku Labe, kde je povolen lov nonstop. Budu pracovat od vody a potřebuju více spát a mít na vše čas. Do soboty ráno, kdy se musím vrátit, mám tedy nějakých 60 hodin – slušné!

Místo znám, zavezu první prut na druhou stranu řeky do stulíků na 1,2 m s pop up bananas 16 mm a druhý na cca 2,7 m na patu koryta – dvě kule OTM 24 mm na dno. Jinak jsem nenašel nic extra zajímavého. Loni jsme tu byli s Radkem P. na pár dní a vím, že ryby se chytají zejména z protějšího břehu. Místo je zajímavé snad jen tím, že naproti nikdo chytat nemůže a proti proudu mám sousedy cca 300 m – tedy slušný kus řeky mám pro sebe! Vím, že tu jsou velké ryby, úsek dobře zarybněn, ale budu moc rád aspoň za jednu rybu 10+! Pííp… pak jízda, po 20 min od položení montáže mám na prutě rybu, trhne trochu hlavou a tak jsem v klidu a zdolávám ze břehu, malá asi… Chyba! Napálila to proti mně a domotávám, domotávám, ale když dojdu na rybu, otočí se o hranu pod nohama a je fuč… No dobrý.....

Zavezu znovu do stulíků – znovu banansku popku. Druhý prut leží a mlčí. V noci se již nestalo nic. Držím se místa ve stulících – monitoruju dno v okolí. Za celý den dva padáčky a malá bílá ryba, která atakuje brutálně jakékoli nástrahy na dno. Popky drží… Na těžký koule, nebo panáčka útočí mraky piraní. Musím zkoušet, jak říkají i kluci z teamu a podporují mně, dík!

V pátek ráno převážím pruty, na obě dávám popky – Oliheň do koryta a změním i místo pro bananasku. Udělám si nové návazce, zavezu, proťukám dno olovničkou a ve spolupráci se sonarem objevuji zajímavý hrb, který tvoří nejspíš starý kmen stromu. Sem to "plácnu".

V 9.00 začínám meeting v práci a zrovna, když mám slovo, přichází hrčák! Ok… Domluvím svou řeč s prutem v ruce a snažím se působit klidně. Položím telefon – špatný signál:-D a mažu na člun – ryba je na volné vodě a já navádím do podběráku pupkatýho kožeňáka 10,4 kg, krásné barvy. Sakuju, připojím se zpět na meet, pak odfotím rybu a vezu prut zpátky. Druhý mlčí. Zkouším. OTM a oliheň nechtějí. Oba pruty přebiju na večer a věřím místu u stromu.

Večer přijel kamarád, povídáme a vzpomínáme a v tom znovu jízda, znovu od stromu. 10,2 lysák, 16 mm bananaska. Vezu prut zpět a do rána přijde už jen tloušť – ten nesmí chybět. Cíl chytit rybu nad 10 kg ale splněn, i když jen o fous… Jedu na dovolenou, ať to všem hvízdá! 

Za TCF Baits Viktor "Viky" Rumpík