Můj rok 2022 s TCF

17.12.2022

Rok 2021 pro mě rybářsky skončil přesně 22. 12. kdy jsme s Ráďou P. zamrzli na Berounce kousek nad Zvíkovcem. Řeka již nebyla chytatelná a ryby přestaly úplně reagovat na krmení. Rok 2021 nebyl nejúspěšnější, ale to už u mě tak bývá, když dělám tři práce a x koníčků...

Rybařina ale stále zůstává mezi mými favority. Již v létě 2021 jsem zkoušel K.O. 20 mm a vůbec si nevedlo zle. Rok 2022 se ale mělo naplno ukázat, co TCF koule umí... Jak to dopadlo, si přečtete na dalších řádcích.

Jaro

První vycházky směřovaly s feederem na přehradu, ale první výpravička na moji milovanou Berounku proběhla až začátkem dubna. Naložit, vyložit, nalodit, vylodit, postavit a já si opět říkám, že příště budu mít určitě míň věcí Jedu sám, i když ne tak docela. V kýblech mám navoněnou SpiceFishku ve 20 mm zalitou boosterem pro větší atraktivitu ve studené vodě. První den přichází menší násaďáček, ale kontakt a to potěší. Druhý den již vcelku pravidelně berou lační, pro Berounku tolik tradiční tloušti, kteří mají plná břicha... Zkusím méně krmit a hodit jeden prut po proudu za krmák na mělčí kamenitou plotnu... snad se zbavím otravných tloušťáků. Asi v 6 navečer přichází konečně jízda - výsledkem je 9,4 kg zlata - takovej pupkáček, na jaro prima! Vzal panáčka SF 20mm s olihňovou popinou. Jsem rád. Do večera už jen jeden tloušť. Ráno pomalu balím, pruty naposled. Jako na rozloučenou podebírám dalšího jedloně - 45 cm max. Na začátek sezony jsem spokojen.

Další dny podnikám hlavně nočky na Berounku... zašít se... Během dubna mám na prutě pár ryb do 10 kg. Žádný zázrak. Většinou berou panáčka SF/Oliheň, nebo samotnou pop-up nástrahu (BAP, Oliheň, Ořech).

Těším se na velkou jarní výpravu - k vodě se dostanu spíše na víc dní, než na odpoledne, kvůli práci a běžeckému tréninku. Květen přichází a já jedu s kamarádem Dankem. Volba padla na jednu svazovou přehradu na jihu Čech. Chytat se tu dá na pískovně i na řece. Projdeme lokalitu a vybíráme místo. Potom vyložení věcí, stěhování do lodě. Stavíme tábor na 5 dní a padne dohoda, kdo kde bude lovit. Já jsem pro řeku, parťák pro pískovnu... Kdyžtak se pak vyměníme.

Než postavíme, začne totální průtrž. Nechce se mi čekat a už chci mít pruty ve vodě. Jeden prut podel břehu pod větve. Do 1, 5 m hloubky sypu tak kilo SF 20 a 24 mm včetně trochu kukuřice. Položim tam ronnie-rig s balanckou SpiceFishky. Na druhý do koryta jde panáček, který nesmí nikdy u mě na prutu chybět. Zákrm jde více do prostoru a prut položím již za totálního deště. Mokrý se převleču a zalezu pod deštník. Konečně jím... Co víc řešit.

Píííp... od větví to jede... vyběhnu do deště a skočím na člun. První ryba a až u lodi začne rotika, aha, amur... skvělé. Můj první amur letos. Měří 78 cm. Začíná tak nepsaný závod, 1:0 pro mě. Zachvíli ale Dan z pískovny tahá prvního kapříka do 50 cm. Vyrovnáno. Ten den ještě přijde karas z koryta. Rozmanitost... Ale co kapří? Jsou tu?

Další dny se udá něco, co jsem dlouho nezažil... Výsledkem je 71 ryb pro nás dva. Největší ryby na SpiceFish a BAP popku. Dva amuři přes 80 cm, jeden těsně pod metr. Několik ryb 8 - 9 kg, kapr 10+... Všechno od větví, z koryta pár menších ryb, ale za to pestré složení. TCF mi připravilo nečekanou jarní radost. Poslední dny se změnilo počasí a větší ryby braly spíše Danovi z pískovny. Dočkal se krásných úspěchů! Spokojeni balíme a po 5 dnech se vracíme domu.

Léto

V létě nejezdím na ryby na více dní a raději se věnuji toulání v horách. Výjimkou byla výprava v červnu na Labe na tři noci s kamarádem Radkem. Bohužel úlovky až na sumce Radkovo dcery Aničky, nestály za řeč.

V dalších dnech a vlastně po celé léto, podnikám ale spíše noční výjezdy na pár hodin na Řeku. Je teplíčko, našel jsem proudné, mělčí místo s množstvím kamenů. Přijedu, nakrmím, nahodím, rozbalím brollko, nebo jen lehátko a jdu spát, ve dvanáct stáhnout a ráno nahodit a po 8.00 šup do práce... Takto jsem vycucal asi 10 nocí za celé léto... Hlavní roli hrálo BAP, pop up ananas a vlajková loď K.O. Do toho jsem zkrmil zbytky, vždy cca kilo na výpravičku. Výsledkem těchto výprav na tvrdém kamenitém a písčitém dně byly neskutečné jízdy, výskoky a x ryb do 10 kg... Jsou tam i pořádný mamby - bohužel dvě slušnější ryby jsem ztratil. Tomuto místu a celému úseku Řeky se budu věnovat i další rok a to ještě důkladněji.

Vedle svého proudného úseku se mi podařilo navštívit i Řeku níže před Berounem, kde jsem našel krásná místa. Bohužel počasí nepřálo, kalná voda bez kyslíku a horko, vyřádil jsem se ale s plavačkou a feederem jako za mlada... I na tyhle techniky nechci zapomínat a věřím, že další rok se k vodě s plavačkou zase podívám... Ne nadarmo se říká, že nejlepší kapraři jsou ti, kteří umí plavanou... Musím ještě hodně trénovat

Podzim

Chvíle kdy se začne ochlazovat a dny se zkracují, je pro mě na ryby nejlepší. Beru OTM a SPICE FISH. U vody je více klidu. První výpravu podnikám na Berounku zase v říjnu s kámošem Pavlem. Výsledkem jsou dva krásní šupináčí 12+. V té chvíli se ve mně probouzí přesvědčení, že jdu snad správným směrem... Další menší ryby atakují kuličky OTM a já si pěkně zachytám, stejně tak parťák. Čeká mě ale ještě výprava s Ráďou na Orlas - první chytání na tak velké a hluboké vodě.

O výpravě, která se mě moc nepovedla, hlavně díky strategickým chybám jste si mohli číst na "našich" stránkách od Radka... Můj pohled na věc? Skvělá zkušenost, kamarádství i vyčerpání, ale hlavně maximální snaha... Bojoval jsem na fleku, který jsem si od píky našel, vybudoval, a i když jsem měl šanci lovit na hot spotu, šel jsem si svojí, i když paličatou, cestou... Za mě - tak to má být! Za týden na Orlu jsem udělal 6 ryb okolo 6 - 9 kg, jednu 10+ a přišel i pleskač Každopádně mohlo to být hůř.

Listopad je totální marast, z tepla se ochladilo a ryby moc nespolupracovaly. Na poslední výpravě na lokální přehradě přišel jeden cejn... všude bláto, zima, hnus. Ale taky klid. Vymýšlíme i měníme taktiku a bojujeme až do konce, bohužel...

Teď je prosinec a já se chystám na poslední výpravu na Řeku... Budeme bojovat s tajícím sněhem, i ledem, zimou a čistou vodou. Ale máme nové, i když zatím tajné, zbraně... Držte palce!

Co mě teda rok s TCF dal? Být u vody a v přírodě je to hlavní, ne vždy je to jen o koulích a rybách. Roky jsem chytal jinou značku a bezmezně jí věřil... Konzervativně jsem se držel svého a nepustil... Díky kamarádům od vody jsem ale poznal TCF, poznal jsem nový kluky a nová místa. Zkusil jsem koule O.T.M, K.O., SpiceFish a výborný popky... Jednoduchost, klasika a kvalitní suroviny, ale i neokoukané vůně a příchutě, a to je moje nová cesta.

Po tomto roce ale stále věřím, že mnohem důležitější je ryby najít, být ve správný čas na správném místě. Někdy je i sebelepší koule na nic... Jindy je to prostě o náhodě, s jistotou chodit k vodě mě totiž nebaví! Co však vím jistě je, že u mé Řeky příští rok budu zas a zase s TCF BAITS...

Všem hodně štěstí a radosti i z malých úspěchů! (Viky)