Květnové šupiny

22.05.2023

Jako každý rok si nechceme nechat ujít úchvatnou dobu živelného krmení kaprů a vyrážíme i letos na květnovou výpravu. Volba padla na jednu z menších přehrad Vltavské kaskády. Velkých ryb nad 20 kg zde není mnoho, ale o to je to větší výzva. Balíme v neděli a navečer jsme u vody. Prší celé odpoledne, nalodit, vylodit, postavit bydlení. Vybíráme místo na špici dlouhého poloostrova a monitorujeme dno. Rutina se mění v boj o suché oblečení. 

Ráďa vozí na místa, kde se ukázaly ryby, nic víc, nic míň. Já vyřezávám ve křoví flek, cpu jeden prut na místní písák a druhý pod stromy na druhou stranu přehrady. Klasika.

První ryba přichází Ráďovi kolem jedenácté v noci a je z toho šupík 13,80 na TCF1 30mm – dobitá ryba, vypadá jako po tření. Do půlnoci ještě jedna ztracená, ze stejného místa... Ryby se ukazují a hlasitě o sobě dávají vědět, to je snový začátek!

Další ráno vylézáme do stejné mokré nepohody a bláta. Po ztracených rybách přichází menší torpédo na OTM, opět Radkovi. Nezůstávám pozadu a okolo třetí odpoledne sázím 7,5 kg šupíka na 2x24 OTM. Ta koule má prostě koule!:-) Další lepší ryba toho dne je lysák opět pro Radka – koulička 76 cm a 12,5 kg rovných, neskutečně bojovná mambička vzala 30mm TCF1. Z pod stromů vydoluje kolega ještě 10,3 kg šupíka, pro změnu na OTM. Mně pruty bohužel mlčí a tak převážím jeden do vjezdu do pískovny. Když svážím v noci první prut, z písáku se to konečně rozjede a je z toho pěknej noční šupík kolem 7 kg – 30 mm Spice Fish, 4 cm od háčku.

Úterý nebylo příliš zdárné a my se stěhujeme jen o 100 m výš, na dosah našich spotů, ale ven z bláta. Opustit pískovnu se zdá jako dobrý nápad, protože větší ryby tam o sobě vědět nedaly. Vše nyní valíme na přehradu. Vypozorovali jsme, že ryby chodí, když to teče a přikalí se, zdymadlo zde dělá divy. Opět krmíme střídmě původní spoty, jak v korytě, tak pod stromy… Lepší se nálada z počasí, ale ryby nespolupracují, jak bychom si přáli. I tak máme kolem 20 kaprů.

Středa ve znamení násaďáků. Lepší ryba se povedla pro změnu mně – krásnej baculatej šupík kolem 8 kg z vyvážky na TCF1 30 mm ft. pop up Citrus mix. Přestalo pršet, zlepšuje se počasí a my si užíváme jara.

Ve čtvrtek a pátek se vracíme k tomu, co nám fungovalo první dny, uvažujeme opět o stěhování, ale nakonec vyhraje touha udělat záběr ze spotů, kde Radek vytáhl lepší ryby. Jedná se o konec starého koryta, jemná rýha cca o 30 cm hlubší oproti okolí, která mizí do prostoru. Dno je zde všude krásně členité. Netušíme proč, ale musí tam být pro ryby něco zajímavého. To vidíme zejména v pátek, kdy se Radek nezastaví. Série začala odpoledne krásným řádkáčem kolem 6 kg na TCF1 24 mm. Po každé čtvrté až páté rybě do 50 cm, dostává jednu lepší. Kamarád se tři hodiny nezastavil a ryby mu braly doslova prut z ruky! V součtu cca 15 ryb, z toho 10,4 kg šupík 86 cm a 9,5 kg, rovněž šupina, vše na TCF1 24 mm. Já zdolávám pár násad a jednoho lysáčka cca 60 cm. Ale žádná topka, tak se starám o tábor a vařím. Do noci pak užíváme poslední den na rybách a já stále věřím v jízdu. Po dvou ztracených rybách z lavice pod stromy, dávám nový návazec. Bez napětí… Velké ryby jsme se už nedočkali! V sobotu ráno to ještě zavezu, ale hlucho, druhý prut hážu po větve u břehu, kde jsem krmil partikl, zkusím amura… Usínám na hodinku a hrčááák jak pes, no… 25 cm kapřík to pěkně zakončilJ Balíme a v 11 jsme už doma! Výsledkem cca 55 ryb, nejvíc na TCF1 a OTM. Díky všem za podporu! 

Za TCF team Viktor "Viky" Rumpík a Radek "Veterina" Protiva